Blog > Komentarze do wpisu
Kuchnia góralska

Oglądam właśnie program Magdy Gessler, która przeprowadza rewolucję restauracji w przepięknym, starym góralskim domu w Zakopanem. Dobrze pamiętającym czasy, gdy Zakopane było mekką artystów i śmietanki towarzyskiej całej Polski.

Pamiętajmy, że kuchnia góralska była tkzw. kuchnią biedną: jej podstawę stanowiły ziemniaki czyli grule, kapusta, i sery z owczego mleka. Jagnięcina czy baranina jako potrawy były rzadkością; owce hodowano głównie na mleko, wełnę i skóry. Uboga ziemia i ostry klimat powodowały brak innych produktów z pola i ogrodu, i nie pozwalały na rozwijanie inwencji w prostej góralskiej kuchni.

Okazało się jednak, że oscypki i bundz pokochała cała Polska. Przedsiębiorczość górali miała w tym swój udział, bo w każdym mieście od lat możemy kupić na targu oscypki i bundz owczy. Czy są autentyczne - to inna sprawa.  

Z kolei "kwaśnica" została wypromowana przez pewien góralski zespół muzyczny. I choć jest to zwyczajna zupa gotowana na wędzonych żeberkach, zakwaszona sokiem z kapusty, zrobiła ostatnio wielką karierę.

Tak właśnie promujmy nasze dania regionalne

poniedziałek, 07 grudnia 2015, stana111

Polecane wpisy